Big society. bottom up
In het Verenigd Koninkrijk maakt de idee van ‘Big Society’ een belangrijk deel uit van het kabinetsbeleid zoals dat door de regering van Premier Cameron gevoerd wordt. Enerzijds leidt dat tot allerlei vormen van heroverweging en herziening van de verhouding tussen overheid, markt en samenleving. Anderzijds is het ook een uitgangspunt voor omvangrijke bezuinigingen en de herinrichting van de ‘public services’.
Eén lijn waarlangs veel gediscussieerd wordt is of er bij de ‘Big Society’ vooral sprake is van top-down beleid, of eerder van van onderop gedragen initiatieven. Wordt de dynamiek afgedwongen en gestuurd, of uitgelokt en krijgt bestaand initiatief meer ruimte. Dat is een eerste lijn voor een nadere verkenning. Een tweede lijn ontstaat rond de vraag in hoeverre bezuinigingen op allerhande ondersteunende diensten, programma’s en charities, de infrastructuur die de ontwikkeling van de Big Society kunnen en misschien ook moeten begeleiden en ondersteunen op dit moment juist worden vernietigd.
Over deze twee thema’s organiseerden de NSOB en het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) op 6 april een besloten gesprek, waarbij twee Engelse gasten met Nederlandse practitioners hebben gediscussieerd met deelnemers over de initiatieven die rond de Big Society ‘van onderop’ ontstaan. De nadruk in de bijdragen van de gasten – Tessy Britton en Nick Booth – lag op de observatie dat er veel mogelijkheden zijn om kennis, kunde en energie in lokale gemeenschappen te benutten voor het realiseren van publieke kwaliteit. En dat daarvoor lang niet altijd overheidssturing nodig is. Integendeel, ze hebben talrijke voorbeelden genoemd uit hun eigen Britse praktijk, die laten zien dat het veel meer gaat om het benutten en eventueel ondersteunen en richten van maatschappelijk initiatief, dan om het sturen daarvan. De Big Society draait zodoende niet alleen om een terugtredende overheid, maar vooral om het herdefiniëren van de positie en de rol van verschillende overheidsdiensten en de verhouding tussen overheid en samenleving. Een belangrijke les daarbij was dat die herdefiniëring concreet, in alledaagse praktijken, al plaats vindt. Big Society geeft nieuwe ruimte, maar bekrachtigt deels ook een maatschappelijke realiteit die ‘buiten’ inmiddels al in volle gang is.
Meer informatie over Tessy Britton is te vinden op: http://www.tessybritton.com/ en over en Nick Boothop: http://podnosh.com/
Foto v.l.n.r.
Martijn van der Steen, Nick Booth, Maurice Specht, Gerard van den Broek en Boudewijn Steur.

