Over de centrale rol van decentraal bestuur
De kracht van híer
Publicatiejaar
2025
Auteur(s)
Martijn van der Steen, Christiaan van der Kaaij, Joks Janssen

 

Regionale samenwerking heeft een unieke kracht en is in veel gevallen de motor voor het aanpakken van complexe, nationale vraagstukken. In ‘De Kracht van Hier’ laten Martijn van der Steen, Christiaan van der Kaaij en Joks Janssen aan de hand van Brabantse voorbeelden zien hoe lokale partijen samen oplossingen creëren die lokaal beginnen, maar nationaal impact hebben. De Brabantse cultuur van ‘gelijk-op-denken’ – waarin informele samenwerking en inhoudelijke verbinding centraal staan – vormt hierbij een cruciale succesfactor. Voorbeelden daarvan zijn het Grondwaterconvenant en Project Beethoven (rond de groei van ASML).

In het essay stellen de auteurs dat nationale uitdagingen – zoals woningbouw, klimaatadaptatie en stikstofproblematiek – niet moeten leiden tot regionale verlamming. Integendeel: door lokaal initiatief te nemen en Den Haag uit te nodigen om aan te sluiten kunnen regio’s hun eigen uitdagingen verder brengen én beweging brengen in vastgelopen nationale dossiers. Dit vraagt om een duidelijke keuze in de manier van samenwerken: gebeurt dat hiërarchisch, met het Rijk in een kaderstellende rol, of horizontaal, waarin regio en Rijk als gelijkwaardige partners opereren?

De kracht van hier is meer dan alleen een set praktische oplossingen. Het is een oproep aan regio’s om niet af te wachten, maar zelf initiatief te nemen en daarmee zowel lokaal verschil te maken als nationaal beleid te inspireren. Zoals in Brabant blijkt: wanneer streekholders samen optrekken, ontstaat er een beweging die verder reikt dan de regio alleen.

Dit essay is geschreven ter gelegenheid van het afscheid van Kees Jan de Vet als dijkgraaf bij Waterschap Brabantse Delta. Twee gespreksdiners en een aantal gesprekken met verschillende betrokkenen vormen de inspiratie voor deze tekst.

Gerelateerde publicaties

Balanceren tussen inkapseling en afstoting

Een essay over de strategische functie bij de Rijksoverheid 

Publicatiejaar
2007
Auteur(s)
Mark van Twist, Rik Peeters, Martijn van der Steen
Thema's
Strategie en toekomst

Verschuivende verwachtingen

Over rolverandering en vormgeven aan strategische professionaliteit

Publicatiejaar
2008
Auteur(s)
Rik Peeters, Mark van Twist, Martijn van der Steen
Thema's
Strategie en toekomst

Strategiseren in de schaduw van de macht

Politiek assistenten van bestuurders als verborgen verbinders

Publicatiejaar
2009
Auteur(s)
Martijn van der Steen, Mark van Twist, M. de Vries
Thema's
Strategie en toekomst

Toekomstverkenning en organisatieontwikkeling

Ontwerpkeuzes in het scenarioproject RWS 2020

Publicatiejaar
2009
Auteur(s)
Mark van Twist, Martijn van der Steen, Mark van der Vlist, R. Demkes
Thema's
Strategie en toekomst

Figureren in het verhaal van een ander

Over gezagsdragers in beeld 

Publicatiejaar
2010
Auteur(s)
Martijn van der Steen, Jaap van der Spek, Mark van Twist
Thema's
Politiek en bestuur